Yhteystiedot

Sirius Taekwon-Do ry

Veera Häyrynen

info (at) siriustkd.fi

0503442676


Voit seurata meitä myös Facebookissa ja Instagramissa.


Harjoitusajat

Syksyn 2022 harjoitusajat (22.8.–2.12.2022)

tiistaiklo 17:00–17:555–7-vuotiaiden jatkoryhmäVindängens skola
tiistaiklo 18:00–18:555–7-vuotiaiden alkeisryhmäVindängens skola
tiistaiklo 19:00–20:00Jatkoryhmä 1 (valkoiset vyöt)Vindängens skola
keskiviikkoklo 17:00–17:55Beginner course in EnglishPohjois-Tapiolan yhtenäiskoulu
keskiviikkoklo 18:00–18:55TehotreenitPohjois-Tapiolan yhtenäiskoulu
torstaiklo 17:00–17:558–11-vuotiaiden alkeisryhmäMattlidens gymnasium
torstaiklo 18:00-18:55Jatkoryhmä 2 (keltaiset vyöt)Mattlidens gymnasium
torstaiklo 19:00-20:30Jatkoryhmä 3 
(vihreät ja siniset vyöt)
Mattlidens gymnasium


Vindängens skola: Tuulikuja 8 A, 02100 Espoo

Pohjois-Tapiolan yhtenäiskoulu: Sepontie 4, 02130 Espoo

Mattlidens gymnasium: Matinsyrjä 1, 02230 Espoo


Hinnasto 2022

Alkeiskurssimaksu: 135 €

Jatkoryhmän harjoitusmaksu: 135 € / kausi (kevät- tai syyskausi)

English course: 160 € / season (spring or autumn)

Tehoryhmän lisätreenit: 100 € / kausi (kevät- tai syyskausi)

Natsavyökoe: 5 €

Vyökoe sisältäen uuden vyön: 20 €

Lisenssi: liiton hinnaston mukaan http://www.taekwon-do.fi/liitto/lisenssit/


Opettaja

Sirius Taekwon-Don opettajana toimii Veera Häyrynen, 6. Dan. Sabum Veera aloitti Taekwon-Don harjoittelun vuonna 2000 Espoon TKD-seurassa ja on toiminut ohjaajana vuodesta 2003 alkaen. Sirius Taekwon-Don toiminnan hän aloitti vuonna 2017 ja ryhtyi samalla päätoimiseksi Taekwon-Do-opettajaksi. Sabum Veera opettaa kaikkia seuramme harjoitusryhmiä.



Taekwon-Do CV

Vyökokeet
I Dan: 31.1.2004
II Dan: 22.4.2006
III Dan: 15.3.2009
IV Dan: 9.9.2011
V Dan: 20.5.2017
VI Dan: 4.6.2022

Ohjaajakoulutus
SITF:n C-valmentajakoulutus, 2003
ESLU:n Lasten urheilun perusteet, 2006
SITF:n I-tason junioriohjaajakoulutus, 2008
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Fysioterapeutti (AMK), 2010
ITF:n kansainvälinen opettaja, 2011
ESLU:n Terve Urheilija - Nuoren kasvu ja kehitys, 2012
Kamppailulajien yhteinen junioriohjaajaseminaari, 2012
ESLU:n Tunne- ja vuorovaikutustaidot ohjaajan ja valmentajan työssä, 2012
Kamppailulajien yhteinen junioriohjaajaseminaari, 2013
SITF:n B-valmentajakoulutus, 2013
SITF:n II-tason valmentajakoulutus, 2013
ESLU:n Fyysinen harjoittelu ja ihmisen elinjärjestelmät, 2013
ESLU:n Lihashuolto, 2014
ITF:n Taekwon-Do Kids Development Program -koulutus, 2014
ESLU:n Kasvua ja kehitystä tukeva harjoittelu, 2014
ESLU:n Valmentajana ja ohjaajana kehittyminen, 2014
Suomen Valmentajien Nuorten liiketaitoharjoittelu -koulutus osat 1-4, 2014
ESLU:n Liiketaito ja kehon tasapainoinen toiminta, 2017
SITF:n Taekwon-Do-ohjaajakoulutus 3, 2018
ITF:n kansainvälinen Do-kurssi (IDC), Oulu 18.-19.5.2019
ITF:n 1st International Coaches' Conference, Limerick, Irlanti 28.-30.6.2019

ITF:n kansainväliset opettajaseminaarit (IIC)
Köln, Saksa, 2.-4.6.2006
Tromssa, Norja, 21.-23.9.2007
Miesbach, Saksa, 22.-24.5.2009
Utrecht, Hollanti, 19.-21.11.2010
Oulu, Suomi, 10.-12.6.2011
Benidorm, Espanja, 7.-9.9.2011
Oostende, Belgia, 22.-24.11.2013
Tampere, Suomi, 6.-8.11.2015
Pariisi, Ranska, 26.-27.11.2016
Skövde, Ruotsi, 17.-19.8.2018
Espoo, Suomi, 16.-17.11.2019

1st ITF Convention, Benidorm, Espanja, 6.-12.9.2011
3rd ITF Convention, Benidorm, Espanja, 1.-5.3.2017

Tuomariluokitus ja tuomarikoulutus
D-tuomari, 2004
C-tuomari, 2004
B-tuomari, 2007
A-tuomari, 2012
ITF:n kansainvälinen tuomarikurssi, Limerick, Irlanti, 30.6.-1.7.2012
ITF:n kansainvälinen tuomarikurssi, Oslo, Norja, 10.-11.9.2016

Kansainvälinen tuomarointi
European Cup, Tampere, Suomi 2007

Kilpailumenestys

Kansainväliset arvokilpailut:
Euroopan mestaruus 4.-6. Dan liikesarjoista, 2012
EM-hopea 4.-6. Dan liikesarjoista, 2013
EM-hopea 1. Dan liikesarjoista, 2005
EM-pronssi 3. Dan liikesarjoista, 2010
MM-hopea joukkueottelusta, 2007
MM-hopea joukkue-erikoistekniikkamurskauksesta, 2005
MM-pronssi joukkueliikesarjoista, 2007
EM-hopea joukkueottelusta, 2007
EM-hopea joukkue-erikoistekniikkamurskauksesta, 2005
EM-pronssi joukkueliikesarjoista, 2006, 2007

Muut kansainväliset kilpailut:
World Cup -pronssi 4.-6. Dan liikesarjoista, 2012
Viking Cup -hopea 3.-6. Dan liikesarjoista, 2012
Svea Cup -kulta 2 gup - 6. Dan liikesarjoista, 2015

Suomen mestaruudet:
2004 Erikoistekniikkamurskaus
2006 Erikoistekniikkamurskaus
2006 Ottelu -63 kg
2007 Liikesarjat 2. Dan
2010 Liikesarjat 3. Dan
2010 Erikoistekniikkamurskaus
2012 Liikesarjat 4.-6. Dan
2013 Liikesarjat 4.-6. Dan
2014 Liikesarjat 4.-6. Dan
2017 Liikesarjat 4.-6. Dan
2018 Liikesarjat 4.-6. Dan
2019 Liikesarjat 4.-6. Dan

SM-kilpailuiden avoimet liikesarjat: kultaa 2014, 2017, 2018 ja 2019

Lisäksi 9 SM-hopeaa ja 11 SM-pronssia liikesarjoista, ottelusta, erikoistekniikkamurskauksesta ja voimamurskauksesta

Kunniamaininnat
SITF:n Vuoden kilpailija 2012